Conversation: 8. Student Discount
8. Student Discount

1. Repeat


A: How much does it cost for a bus pass?

B: It'll be $65 for a monthly pass.

A: Is there anything cheaper than that?

B: If you're in school, you can get a student pass.

A: How much will that cost?

B: The pass is free.

A: I don't have to pay for anything?

B: You'll only have to pay for the monthly sticker.

A: How much is the monthly sticker?

B: It's $24 for each month.

A: I'll take the student bus pass.

B: Okay, I'll get you one.

2. Repeat


A: Can you tell me the price for a bus pass?

B: It costs $65 to buy a monthly pass.

A: Is there a cheaper bus pass?

B: There are student passes.

A: For how much?

B: It doesn't cost anything for the pass.

A: It's absolutely free?

B: The monthly sticker costs you.

A: How much is that?

B: Each month it'll cost $24 for a new sticker.

A: Let me get the student bus pass.

B: Let me go get it for you.

3. Repeat


A: How much for a bus pass?

B: Well, for a monthly pass, it'll cost you $65.

A: Is there anything else that doesn't cost as much?

B: If you're a student, you can get a student bus pass.

A: How much does a student pass cost?

B: That actual bus pass is free.

A: It doesn't cost anything?

B: The only thing you'll have to pay for is the monthly sticker.

A: Can you tell me how much that'll cost?

B: It's only $24 a month.

A: Sounds good, let me get that.

B: I'll get it for you right now.


Practice the Conversations of This Topic with Mike

HOME
Copyright © 2021. All rights reserved.
eslfast.com