39. Wholesale Store

Maya likes to save money. She wholesale stores better than markets. Wholesale sell things in large quantities for lower price. They have things like gallon of mustard. A regular market sells a bottle of mustard. Maya to buy apples, ketchup, and chips. apples come in a pack, which 20 apples. The pack costs $6. means each apple is only 30 . At the market, each apple costs cents.

Maya's husband does not like stores. He gets tired of things . He would rather buy fewer apples a higher price. "Maya, we can't 20 apples before they go bad," husband said. "Of course we can!" said.



CLOSE